Przejdź do strony

Stara Kiszewa

Poprzednia strona Wiadomości

Od soboty kolejne restrykcje w związku z COVID-19


- Pandemia się nasila i dlatego nasza odpowiedź musi być zdecydowana. Kolejne restrykcje są potrzebne. Chronimy przez to ludzi i służbę zdrowia – powiedział w środę (4 listopada br.) premier Mateusz Morawiecki. Prezes Rady Ministrów przedstawił nowe obostrzenia w ramach walki z koronawirusem. W konferencji prasowej wzięli też udział Adam Niedzielski, minister zdrowia oraz profesor Andrzej Horban.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że wiele instytutów naukowych przestrzega przed kolejnymi falami pandemii. - Musimy przygotowywać się do życia, kształcenia i prowadzenia działalności gospodarczej w nowym reżimie sanitarnym. Apeluję o pracę zdalną dla wszystkich tych, którzy mogą tę pracę wykonywać z domu – podkreślił szef rządu.

Nauka zdalna rozszerzona

Prezes Rady Ministrów zapowiedział, że od najbliższego poniedziałku (9 listopada br.) nauczaniem zdalnym zostaną objęci również uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych. Jednocześnie nauczanie w trybie zdalnym dla wszystkich uczniów zostanie przedłużone do 29 listopada br. Nauczyciele otrzymają dodatkowy bon w wysokości 500 zł, który będą mogli przeznaczyć na zakup akcesoriów do prowadzenia nauki zdalnej.

Od 7 do 29 listopada br. będą zamknięte placówki kultury. - Teatry, kina, muzea, galerie, wszystkie instytucje, które świadczą usługi kulturalne, będą tymczasowo zamknięte, bo chcemy zmniejszyć ruch społeczny – poinformował premier Mateusz Morawiecki. 

Ograniczenia w handlu

Od najbliższej soboty (7 listopada br.) ograniczeniu ulegnie również działalność galerii handlowych. Zamknięte będą wszystkie sklepy oprócz: sklepów spożywczych, aptek, drogerii czy punktów usługowych.

Zmieni się też dopuszczalna liczba osób, które jednocześnie będą mogły przebywać w sklepie. W sklepach do 100 m2 będzie to 1 osoba/10 m2, a w sklepach powyżej 100 m2 – 1 osoba/15 m2. Podobne rozwiązanie zostanie wprowadzone w przypadku kościołów – tu także będzie to limit 1 osoba/15m2. Natomiast z hoteli będą mogły korzystać jedynie osoby przebywające w podróży służbowej.

O pozostanie w domach apelował natomiast minister zdrowia Adam Niedzielski. - Przede wszystkim zostańmy w domu, żeby nie dać wirusowi okazji na rozprzestrzenianie się. Wychodźmy z domu tylko wtedy, kiedy to jest niezbędne i koniecznie. Stosowanie reguły DDM naprawdę już musi być standardem – powiedział szef resortu zdrowia.