Gminne Zaduszki Strażackie
Dodane przez Admin dnia 14.11.2018

Gminne Zaduszki Strażackie

W dniu 4 listopada br. w Starej Kiszewie juz po raz osiemnasty odbyły się Gminne Zaduszki Strażackie. Uroczystość zgromadziła przedstawicieli ze wszystkich jednostek gminy Stara Kiszewa, jak i druhów z sąsiednich gmin tj. delegacje z OSP Wysin, OSP Wielki Klincz i OSP Karsin. Zgodnie z tradycją strażacy spotkali się pod miejscową strażnicą. Uroczysty przemarsz do Kościoła prowadziła orkiestra dęta, za nią poczty sztandarowe jednostek OSP i członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej oraz strażacy z gminnych jednostek OSP.


Rozszerzona zawartość newsa

Podczas uroczystej mszy świętej w Kościele pw. św. Marcina w Starej Kiszewie modlono się o dar życia wiecznego dla zmarłych strażaków, którzy wielokrotnie nie szczędząc sił i nie licząc czasu spieszyli na pomoc potrzebującym, często narażając przy tym własne zdrowie i życie. Podczas mszy świętej po raz pierwszy ks. proboszcz Andrzej Taliński wyczytał imiona i nazwiska zmarłych strażaków, którzy przeszli w tym roku na „drugą stronę ognia”, są to:

Tegoroczne Zaduszki były wyjątkowe ze względu na 100- lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości – „(…) Wielu Polaków w okresie zaborów walczyło o to, by przekazać kolejny pokoleniom dar wolności. Pewnie wśród tych ofiarnych Polaków, było również wielu strażaków. Przecież niektóre jednostki z naszego regionu mają ponad stuletnią tradycję. Już wtedy wiele osób garnęło się do tego, by pełnić tę zaszczytną służbę. Już wtedy strażacy cieszyli się ogromnym szacunkiem. Dzisiaj w Ewangelii słyszeliśmy o najważniejszym przykazaniu - miłości. Obejmuje ono wszystkich nas, mamy tak żyć, aby na co dzień pokazywać, że kochamy Boga i bliźniego. A kochać to znaczy być gotowym do poświęcenia się. (...) Niektóre stany i zawody są w sposób szczególny ukierunkowane na szerzenie miłości, służbę na rzecz drugiego człowieka, jak np. strażacy” - podkreślał w homilii ks. Proboszcz Andrzej Taliński.

Warto dodać, że Zaduszki Strażackie w Starej Kiszewie są jedyną taką uroczystością organizowaną w powiecie kościerskim. Po nabożeństwie wszyscy uczestnicy ponownie przemaszerowali do Domu Strażaka w Starej Kiszewie, gdzie czekał na nich poczęstunek.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z uroczystości.