Nawigacja
GMINAoff
Prawo lokalne off
J.ORGANIZACYJNE off
J. POMOCNICZE off
O. POZARZĄDOWE off
TURYSTYKAoff
SPORToff
INNEoff
Gminne Zaduszki Strażackie

Gminne Zaduszki Strażackie

W dniu 4 listopada br. w Starej Kiszewie juz po raz osiemnasty odbyły się Gminne Zaduszki Strażackie. Uroczystość zgromadziła przedstawicieli ze wszystkich jednostek gminy Stara Kiszewa, jak i druhów z sąsiednich gmin tj. delegacje z OSP Wysin, OSP Wielki Klincz i OSP Karsin. Zgodnie z tradycją strażacy spotkali się pod miejscową strażnicą. Uroczysty przemarsz do Kościoła prowadziła orkiestra dęta, za nią poczty sztandarowe jednostek OSP i członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej oraz strażacy z gminnych jednostek OSP.

Podczas uroczystej mszy świętej w Kościele pw. św. Marcina w Starej Kiszewie modlono się o dar życia wiecznego dla zmarłych strażaków, którzy wielokrotnie nie szczędząc sił i nie licząc czasu spieszyli na pomoc potrzebującym, często narażając przy tym własne zdrowie i życie. Podczas mszy świętej po raz pierwszy ks. proboszcz Andrzej Taliński wyczytał imiona i nazwiska zmarłych strażaków, którzy przeszli w tym roku na „drugą stronę ognia”, są to:

  • Sławomir Meina – OSP Stara Kiszewa
  • Krzysztof Treder – OSP Stare Polaszki
  • Grzegorz Łangowski – OSP Konarzyny
  • Józef Bieliński – OSP Górne Maliki
  • Bogusław Lamczyk – OSP Olpuch

Tegoroczne Zaduszki były wyjątkowe ze względu na 100- lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości – „(…) Wielu Polaków w okresie zaborów walczyło o to, by przekazać kolejny pokoleniom dar wolności. Pewnie wśród tych ofiarnych Polaków, było również wielu strażaków. Przecież niektóre jednostki z naszego regionu mają ponad stuletnią tradycję. Już wtedy wiele osób garnęło się do tego, by pełnić tę zaszczytną służbę. Już wtedy strażacy cieszyli się ogromnym szacunkiem. Dzisiaj w Ewangelii słyszeliśmy o najważniejszym przykazaniu - miłości. Obejmuje ono wszystkich nas, mamy tak żyć, aby na co dzień pokazywać, że kochamy Boga i bliźniego. A kochać to znaczy być gotowym do poświęcenia się. (...) Niektóre stany i zawody są w sposób szczególny ukierunkowane na szerzenie miłości, służbę na rzecz drugiego człowieka, jak np. strażacy” - podkreślał w homilii ks. Proboszcz Andrzej Taliński.

Warto dodać, że Zaduszki Strażackie w Starej Kiszewie są jedyną taką uroczystością organizowaną w powiecie kościerskim. Po nabożeństwie wszyscy uczestnicy ponownie przemaszerowali do Domu Strażaka w Starej Kiszewie, gdzie czekał na nich poczęstunek.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z uroczystości.

Informacja
Urząd czynny:

poniedziałek - piątek
7:30 - 15:30

Adres:

ul. Ogrodowa 1
83-430 Stara Kiszewa
woj: pomorskie

Konto bankowe

Bank Spółdzielczy
Starogard Gdański
Oddz. Stara Kiszewa
Nr 59 8340 0001 0300 01 43 2000 0004 urzadgminy@starakiszewa.pl
Mapa Gminy
 
CIT
1% dla OSP
Załatw sprawę
Gosp. odpadami
BIP
eea grants
MojePodręczniki
Brak pluginu Flash
Strategia 2020
W galerii
Realizowane projektyLGR MORENKA
Chata Kociewia
Partnerstwo Gmin
Wrota Pomorza
Wydarzenia
PnWtŚrCzPiSoNi
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31