Nawigacja
GMINAoff
Prawo lokalne off
J.ORGANIZACYJNE off
J. POMOCNICZE off
O. POZARZĄDOWE off
TURYSTYKAoff
SPORToff
INNEoff
Żłobek Stokrotka

Żłobek "Stokrotka"

Mija półtora roku od kiedy swoją działalność rozpoczął Żłobek „Stokrotka” w Starej Kiszewie. Podjęcie decyzji o utworzeniu żłobka nie było łatwe, zwłaszcza, że miała to być pierwsza tego typu publiczna placówka w powiecie kościerskim. Było wiele obaw, zarówno organizacyjnych jak i finansowych. Nie było również możliwości, aby doradzić się czy skorzystać z doświadczeń w prowadzeniu żłobka przez gminy sąsiednie, ponieważ żłobki jakie funkcjonują w naszym powiecie są to placówki prowadzone przez osoby prywatne. 
Mając jednak na uwadze potrzeby młodych rodziców, którzy po okresie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego muszą powrócić do pracy zawodowej i nie mają z kim pozostawić swoich pociech, a jednocześnie chcąc mieć pełen wpływ na podejmowanie decyzji odnośnie organizacji i funkcjonowania żłobka, nie można było postąpić inaczej, jak tylko wprowadzić plan w życie. 

Oceniając dziś, po półtorarocznym okresie funkcjonowania żłobka, z całą pewnością można powiedzieć, iż decyzja ta była jak najbardziej właściwa i trafna. Bardzo dobrym rozwiązaniem była również decyzja o budowie żłobka w połączeniu z rozbudową przedszkola. Zależało nam na tym, aby te dwie placówki mieściły się w jednym budynku. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne patrząc pod względem finansowym, organizacyjnym, ale co należy przede wszystkim podkreślić, pod względem dobra dziecka. Jak wszyscy wiemy pierwsze dni w żłobku są dla dzieci bardzo dużym przeżyciem.  Po raz pierwszy spotykają się z sytuacją kiedy to na wiele godzin muszą pożegnać się ze swoimi rodzicami i pozostać pod opieką nieznanych im jeszcze osób, w obcym otoczeniu. Jest to trudne zarówno dla tak małych dzieci jak też ich rodziców, dlatego umiejscowienie żłobka i przedszkola w jednym budynku jest świetnym rozwiązaniem i uniknięciem kolejnego trudnego przeżycia, kiedy to jako trzylatek pójdzie do przedszkola. Nie będzie już mu wówczas obcy budynek, otoczenie, a zwłaszcza Panie pod których opieką będzie musiał pozostać już jako przedszkolak. 

Żłobek to miejsce, które z całą pewnością musi być bezpieczne, przyjazne, w którym spędza się czas w ciepłej, niemalże rodzinnej atmosferze. Miejsce, w którym do każdego dziecka podchodzi się indywidualnie, gdzie poświęca się maksimum czasu i stwarza  warunki do jak najlepszego rozwoju. I taka jest właśnie nasza placówka. W żłobku zatrudniona jest wykwalifikowana trzyosobowa kadra, która z wielką pasją i oddaniem zajmuje się dziesięciorgiem dzieci w wieku o pierwszego do trzeciego roku życia. Pani dyrektor Monika Mollin kładzie duży nacisk na różnorodność stosowanych metod i form pracy dostosowanych do indywidualnych potrzeb dziecka. Jest osobą bardzo kreatywną, która dba, aby każdy dzień spędzony w placówce był wyjątkowy. Jak sama mówi:,, Początki były trudne. Towarzyszyło mi wiele obaw, czy w tak małej miejscowości sprawdzi się taka instytucja jaką jest żłobek. Czy ludzie się do nas przekonają, zaufają nam i powierzą swoje dzieci pod naszą opiekę. Trzeba było znaleźć pomysł na stworzenie miejsca, które przyciągnie rodziców z dziećmi. Stworzyć coś od podstaw. Posłanie dziecka do żłobka dla niektórych rodziców to przykra konieczność, związana z wielkim stresem. My „obalamy” ten mit. Żłobek nie musi kojarzyć się ze złem koniecznym. Dziś patrząc z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że się udało. Oczywiście, że czasami pojawiają się łzy i smutek po rozstaniu dziecka z rodzicem, ale wszystko szybko mija. Wystarczy odpowiednie podejście do małego człowieka.  Cieszę, się że w pracy towarzyszą mi osoby, które tak samo jak ja widzą sens działania w tym kierunku. Prowadzenie żłobka stało się pasją. Cieszę się, że udało nam się stworzyć placówkę, która spełnia oczekiwania rodziców. Praca w żłobku nie jest łatwa, ale szczęśliwe buzie naszych żłobkowiczów i pozytywne opinie rodziców są najlepszą zapłatą jaką możemy otrzymać”.  

Nieodzownym elementem funkcjonowania żłobka w Starej Kiszewie jest integracja i współpraca z rodzicami. Odpowiedni dialog oparty na wymianie spostrzeżeń, porad i wskazówek pozwala na utrzymanie prawidłowych relacji rodziców z kadrą żłobka.

Placówka nie zamyka swej działalności tylko w murach swojego budynku, czego dowodem jest organizacja wyjść dzieci do ciekawych miejsc na terenie naszej gminy, mini wycieczki i spacery po okolicy czy pikniki rodzinne. Do żłobka zaprasza się również gości – rodziców i inne osoby wykonujące ciekawe zawody, ludzi z fascynującymi pasjami, jak też zwierzęta z ich właścicielami.
Żłobek ma już swoje pierwsze sukcesy - niedawno wziął udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Żłobków pt. „Na dnie morza” gdzie zajął drugie miejsce. W konkursie wystawiono pięćdziesiąt prac żłobków z całej Polski. Dzieci otrzymały wiele nagród rzeczowych, a kadra została zaproszona na Ogólnopolski Zlot Żłobkowych Cioć, gdzie odbyła się konferencja, podczas której Panie ze „Stokrotki” miały okazję zdobyć nową, niezwykle cenną wiedzę.  

Najlepszym jednak dowodem na to, że utworzenie żłobka na terenie naszej gminy było bardzo dobrą decyzją oraz podziękowaniem dla Wszystkich tych, którzy od poniedziałku do piątku robią wszystko, aby te małe dzieci bezpiecznie i radośnie spędzały czas, niech będą słowa jakie zamieściła na profilu żłobka mama jednej z dziewczynek:

„Moja córka niedługo kończy edukację w tym wspaniałym żłobku i na samą myśl łezka się w oku kręci. Oczywiście można bez końca chwalić świetne i nowoczesne wyposażenie żłobka, smaczne i urozmaicone posiłki, rozbudowany plan zajęć, dogodne dla pracujących rodziców godziny otwarcia.... Ale jest coś szczególnego, co wyróżnia ten żłobek na tle innych placówek i za co rodzice zapłacić nie mogą- to oddanie i serce pracujących tam cioć, które do swojej pracy podchodzą z wielkim zaangażowaniem, pasją i niesamowitą cierpliwością. Zawsze uśmiechnięte, chętne do pomocy. Same proponują, że już czas na odstawienie pieluchy, butelki - choć wiąże się to dla nich z ogromem dodatkowej pracy. O dzieci nie troszczą się tylko w godzinach pracy - podczas choroby dzwonią, pytają, martwią się... Rodzice, którzy planujecie oddać swoje dzieci do żłobka Stokrotka- nie martwcie się pierwszymi dniami waszych pociech w żłobku, oddajecie je w najlepsze ręce. Prawdziwy smutek przyjdzie gdy będziecie musieli opuścić żłobkowe mury! Już Wam zazdroszczę, że żłobkowa przygoda dopiero przed Wami…”.

Wszystkie chętne osoby, mogą na bieżąco śledzić co dzieje się w żłobku za pośrednictwem facebooka.

Informacja
Urząd czynny:

poniedziałek - piątek
7:30 - 15:30

Adres:

ul. Ogrodowa 1
83-430 Stara Kiszewa
woj: pomorskie

Konto bankowe

Bank Spółdzielczy
Starogard Gdański
Oddz. Stara Kiszewa
Nr 59 8340 0001 0300 01 43 2000 0004 urzadgminy@starakiszewa.pl
Mapa Gminy
 
CIT
1% dla OSP
Załatw sprawę
Gosp. odpadami
BIP
eea grants
MojePodręczniki
Brak pluginu Flash
Strategia 2020
W galerii
Realizowane projektyLGR MORENKA
Chata Kociewia
Partnerstwo Gmin
Wrota Pomorza
Wydarzenia
PnWtŚrCzPiSoNi
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30